Jak pracujemy!

Jak pracujemy

„Przedszkole Leśne Włóczykij” działa od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 15:30. dlaczego nie dłużej? Bo uważamy, że małe dziecko przede wszystkim powinno przebywać wśród swoich najbliższych.
Naszym priorytetem jest jak najlepsza współpraca rodziców i kadry dla dobra dziecka i stawiamy ją jako najważniejszy czynnik wspólnej troski o dziecko.

Pracujemy cały rok bez względu na porę roku i pogodę, ale wszyscy potrzebujemy odpoczynku, dzieci także dlatego mamy przerwę w okresie letnim trwającą 3 tygodnie na przełomie lipca i sieronia oraz tygodniową przerwę zimową w okresie wyznaczonych przez MEN ferii zimowych.

Przedszkole prowadzi jedną grupę w wieku 3 – 6 lat.

Naszym schronieniem jest namiot sferyczny o pow. 30m2 , zlokalizowany w Bazie Leśnej Fundacj w Białobrzegu Dalszym (10 km od miasta). W okresie jesienno-wiosennym dogrzewamy się kominkiem.

Orientacyjny plan dnia:

  • 8:00 – 9.30 przyprowadzenie dziecka do bazy przedszkola, czas nieskrępowanej zabawy i dowolnego spędzania czasu przez dzieci
  • 9:30 – krąg poranny
  • 10-13:00 – wyprawa
  • 13:00 – 13:30 obiad
  • 13:30 – odpoczynek
  • 14:00 – krąg popołudniowy
  • do 15:30 czas swobodnej zabawy

Dzieci mogą pojawiać się w przedszkolu do godz. 9:30. Odbiór dzieci może następować po godz. 14.

Program
Realizujemy autorski program edukacyjny stworzony przez naszą placówkę. Program  realizujemy w oparciu o podstawę programową MEN
i realizowany jest z każdym dzieckiem indywidualnie.

Ponadto leśne przedszkole oferuje unikalną formę edukacyjną zawierającą się w:

– nieograniczonej zabawie w otoczeniu przyrody, nieskrępowanej poprzez obserwacje, bezpośredni kontakt i wzajemny szacunek, którego najwyższą wartością jest rozwijanie kreatywności

– nabieraniu sprawności fizycznej, rozwijaniu motoryki dużej i małej wg własnych potrzeb i zainteresowań, nabierania naturalnej dporności, dzięki przebywaniu w ruchu i niezmiennie na świeżym powietrzu niezależnie od pory roku

– wzajemnej współpracy dzieci w różnym wieku, gdzie starszaki uzyskują należny szacunek, ale w zamian są zobowiązane otoczyć właściwą opieką i służyć radą najmłodszym

– pracy nad własnym ja – wiara w swoje siły, samodzielność, radzenie sobie w różnych sytuacjach

– przede wszystkim we własnym tempie i wg własnych potrzeb.
Wychowawcy są raczej towarzyszami tego co się dzieje w przedszkolu, nastawieni na podążanie za dzieckiem. Dzieci same decydują o rodzaju zabawy, porze spożywania posiłków, kierunku wyprawy.

Z czym wiąże się uczęszczanie do WŁÓCZYKIJA!
– dzieci wracają do domu ubrudzone, miewają otarcia i siniaki i inne naturalne konsekwencje wynikające z obcowania z przyrodą,

– spędzają większość dnia pod gołym niebem w otoczeniu przyrody niezależnie od pory roku i warunków atmosferycznych.

– mają możliwość chodzenia po terenie leśnym na bosaka, jeżeli tego chcą.

– dzieci mają możliwość podejmowania aktywności o podniesionym stopniu ryzyka np.  wspinanie się po drzewach, korzeniach, górkach.

Rodzice i dziadkowie są bardzo ważnym elementem naszego życia przedszkolnego. Bardzo mile widziane jest zaangażowanie rodziców w życie projektu, również w zakresie prowadzenia zajęć dodatkowych wynikających z umiejętności rodzica.

Ponadto nasze działania nie zamykają się jedynie na przebywanie w lesie.
W programie znajdują się zajęcia dodatkowe mające na celu poszerzanie wiedzy i naukę funkcjonowania w społeczeństwie poprzez: pobyt w stadninie konnej, uczestnictwie w zajęciach z zakresu kultury i sztuki.
Organizacja życia przedszkolnego


Ubranie

Odpowiednio dobrany ubiór jest podstawowym elementem leśnego przedszkolaka. Na rodzicach spoczywa odpowiednie przygotowanie ubioru dziecka adekwatnie do pory roku i aury panującej na dworze. Podstawowym, nieodzownym elementem stroju jest nieprzemakalne obuwie, spodnie przeciwdeszczowe i nieprzemakalna kurtka, na co dzień wygodne obuwie i zapas suchych ubrań.

Posiłki
Posiłki są bardzo ważnym elementem dnia w leśnym przedszkolu. Śniadanie, które dzieci zjadają w domu powinno być pożywne i dostosowane do pory roku, co oznacza, że zimą wskazane są ciepłe śniadanka. Posiłki, które spożywane są w ciągu dnia, dzieci przynoszą z domu. Duża dawka świeżego powietrza i ruchu powoduje, że dzieci potrzebują dużych ilości jedzenia i picia, w okresie od jesieni do wiosny także termosu z ciepłą herbatą. Obiadki przynoszone są z domu w termosach. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się w sytuacji, gdy dziecko wymaga specjalnego żywienia z powodu choroby czy alergii. Umożliwia też rodzicom żywienie dziecka wg własnego wyboru.

Odpoczynek
Część dzieci już nie śpi w dzień, ale co z tymi które ciągle potrzebują odpoczynku, szczególnie po czasie spędzonym na świeżym powietrzu? Oczywiście istnieje możliwość odbycia drzemki w ciągu dnia. W okresie jesienno-zimowym nasz namiot jest dogrzewany co sprawia, że nie będzie problemu ze znalezieniem miejsca na drzemkę. Niezbędny jest śpiworek, który rodzice powinni dostarczyć do przedszkola.

Wyposażenie

Każde dziecko uczestniczące do leśnego przedszkola musi posiadać: plecak odpowiedni do wieku dziecka, termos i bidon do picia, wodoszczelne ubranie (spodnie i kurtka rozpinana), wodoodporne obuwie – gumiaki, buty, zimą ciepłe spodnie i kurtkę, ocieplane buty, kilka par rękawiczek w tym nieprzemakalne, wodoodporny komplet w większym rozmiarze, tak aby zmieścił się na zimowy strój. Ponadto, jeżeli dziecko drzemie w dzień śpiworek do spania,

Ponadto dzieci każdego dnia muszą mieć ze sobą coś do picia, szczególnie zimą na wyposażeniu leśnego przedszkolaka konieczny jest termosik z ciepła herbatą.

Opłaty:

Wpisowe: 250 zł

Czesne: wynosi 760 zł miesięcznie.

Obowiązkowe ubezpieczenie dziecka od NNW.

W cenę wliczone są materiały dydaktyczne, przebywanie w nieskrępowanej
i przyjaznej przestrzeni leśnej pod opieką troskliwych opiekunów. Program uzupełniają zajęcia dodatkowe realizowane we współpracy z instytucjami publicznymi.