Co to jest przedszkole leśne?

Zamknij oczy, wróć wspomnieniami do swojego dzieciństwa. Przywołaj wspomnienia, które tkwią w Tobie najgłębiej: biegasz po lesie, jesteś na polu, na wsi, a może bawisz się w krzach pod blokiem? Brzmi znajomo?

Przedszkole leśne to miejsce, które nie posiada ścian, tylko w otoczeniu przyrody pozostaje otwarte na świat, który nas otacza. Miejsce, w którym dzieci uczą się poprzez odkrywanie. Prawdziwie i na własnej skórze, poznają czas, zmienność pogody, pory roku, poznają wartość drugiego człowieka poprzez pracę w zróżnicowanej wiekowo grupie. Poznają swoje możliwości i swoje granice, poznają siebie.

Dzieci przedszkolne mają bardzo często niebywały potencjał. Posiadają niepohamowaną potrzebę eksploracji otoczenia. I odkrywania. Niestety dorośli mają tendencję do hamowania tych zachowań, traktowania jako uciążliwych. Szczególnie w zamkniętych pomieszczeniach nieszablonowy sposób myślenia zdarza się kłopotliwy. W lesie dziecko ma możliwość ciągłej zmiany otoczenia, jej odkrywania, rozwijania kreatywności.

Las jest bardzo szczególnym miejscem na przedszkole. Dzieci z ciekawością i zachwytem korzystają ze zróżnicowanych zabaw ruchowych i możliwości otwartego lasu. Oferuje on wystarczającą przestrzeń dla spokoju i wspólnoty, wolności i bliskości, dla rozwoju…